Samtalsfrågor till “Tiden som går och Guds Tajming”

  1. Berätta något tillfälle när tiden går alldeles för fort och något tillfälle när den går alldeles för långsamt. Hur är tiden i ditt liv just nu i det stora hela?
  2. Läs Predikaren 3:1-8 tillsamans och fundera på vad texten säger er? Om ni vill kan ni lyssna på Martina Möllås låt “Allting har sin tid” eller “Turn, turn, turn” med the Byrds som båda utgår från dessa verser.
  3. Hur tänker ni kring de två grekiska orden för tid, Chronos och Kairos? Vad innebär Guds Kairos? Har du varit med om det? Berätta om du vill om något tillfälle när när Gud gripit in. Ett Kairos ögonblick. 
  4. Ibland kanske vi glömmer att Gud är med ss mitt i Chronos. Att Gud är både nära i livets motgång och medgång. Herren vände sitt ansikte till dig, precis där du är i livet just nu. Kan du uppleva Gud mitt i vardagen? Hur? Finns det något i din vardag just nu där du behöver få uppleva att Gud verkligen är med och vänder sitt ansikte till dig?