Ny predikoserie

Utifrån samtal i Församlingsledningen i slutet av 2021 så landade vi i att ha en predikoserie utifrån Gamla Testamentet. Den blev bestämd att handla om att leva i tider av förändring utifrån några av det judiska folkets migrationsströmmar. Fast då anade vi inte att det tyvärr skulle bli så högaktuellt som det blev när Ryssland invaderade Ukraina. Just nu är ju miljontals människor på flykt inom Ukraina och ut i omkringliggande länder. Men finns det något vi kan ta med oss från de gamla berättelserna  i GT om vad det innebär att leva i tider av förändring?

13 mars Följa Gud – migranterna – Abraham
20 mars Vänta på Gud – exodus – Mose
27 mars Leva i ovisshet – intåget – Josua 
3 april Leva i motstånd – deportationen – Babylon
10 april Börja på nytt – återvändarna – Esra/Nehemja