DET NYA LIVET:

ALLT HANDLAR OM JESUS.

Under 15 söndagar i vår  handlar gudstjänsten om det nya livet tillsammans med Jesus. Utgångspunkten tar vi i några av Jesus liknelser.

19 februari – 12 mars

Goda nyheter

Det nya livet lever vi i och tillsammans med Jesus och därför inleder vi med att att utforska vad några av dom goda nyheterna om det nya livet handlar om. Här handlar det om vem Gud är och vad han har gjort och vill göra i våra liv.

 

19 mars – 9 april

Beslutsdags

Alla vet vi att Jesus var mer än en vishetslärare när han undervisade och samtalade med människorna han mötte. Flera av hans liknelser har ett tydligt syfte att utmana oss till djärva och modiga beslut. Beslut som handlar om att lyssna och följa hans ord, att vi ger allt för hans rike men att vi var och en också måste beräkna kostnaden det innebär att följa honom.

 

23 april – 21 maj

Det nya livets kännetecken

När vi har beslutat oss för att följa Jesus och leva det nya livet tar livet en ny riktning och en ny innebörd. I några av sina liknelser beskriver Jesus hur vi är ljus och salt som genomsyrar våran omgivning parallellt med att vi i ödmjukhet tillåter honom att ansa våra liv så att vi kan bär det nya livets frukt.

 

28 maj – 11 juni

Det kommande livet

Det nya livet tillsammans med Jesus här och nu är också en påminnelse om att vi ständigt lever i en spänning mellan det nya livet och det stora uppbrottet. Några av Jesus kanske allra mest utmanande liknelser är tydliga påminnelser om att vi lever i en ständig spänning mellan det nya livet och Uppbrottet. Redo och vakna.

 

 

PREDIKAN

Varje söndag när vi firar gudstjänst lyssnar vi på undervisning som är hämtad från Bibeln. Här kan du lyssna på den senaste predikan.

VILL DU LYSSNA PÅ EN SUMMERING AV PREDIKAN?

SÅDDEN PODDEN

VILL DU FÖRDJUPA DIG MER?

SAMTALSFRÅGOR

Vecka 13: Liknelsen om knopparna på trädet

I den näst sista predikan i serien ”Det nya livet” såg vi närmare på en av Jesus kortaste liknelser som handlade om knopparna på fikonträdet i Lukas 21, där Jesus påminner oss om att vi behöver vara vakna och fyllda av Anden så att vi ska kunna bestå och hålla ut när...

läs mer

Vecka 12: Liknelsen om den stora festen

Söndagens predikan inleder den allra sista delen av serien ”Det nya livet” och handlar om hur vårt liv här och nu vittnar om det kommande livet. Då som nu utmanar, provocerar och uppmuntrar Jesus oss genom sina liknelser. Efter gudstjänsten talade någon om ”det...

läs mer

Vecka 10: Liknelsen om fikonträdet som inte bar frukt

Söndagens predikan utgick från Jesus liknelse om fikonträdet som inte bar någon frukt. För de judar som lyssnade till Jesus hade denna liknelse en speciell innebörd: folket Israel som kan liknas vid fikonträdet såg ut att leva men bar inte frukt. Trådgårdsmästaren...

läs mer

Vecka 8: Liknelsen om Skatten och Pärlan

I dagens predikan utgick Nisse Kummu från Liknelsen om skatten och pärlan (Lukas 13:44-46).Börja med att läsa texten en eller ett par gånger och smtala sedan till exempel utifrån någon av följande frågor:Vad tror Jesus menar med orden att ”sälja allt du äger” och...

läs mer

Vecka 7: Sann rikedom

Veckans predikan handlade om att välja den sanna rikedomen och utgick från Jesus liknelse om den rike dåren (Lukas 12:13-21). Jesus använder liknelsen för att visa oss på problemet med girighet. Lösningen på det samma läser vi om i vers Lukas 12:22-34.Läs den aktuella...

läs mer

Vecka 6: Att bygga sitt liv på Jesus

I söndagens predikan tog vi en närmare titt på Liknelsen om de två husbyggarna (Lukas 6:46-49). Jesus liknelse om husbyggarna är hans avslutning på slättpredikan och det är i ljuset av hans tal på slätten som vi ska läsa den inledande, retoriska frågan som han ställer...

läs mer

Vecka 5: Att beräkna kostnaden

I dagens predikan läste vi från Lukasevangeliet 14:25-34 där Jesus ger oss två kortare liknelser. Den ena första handlar om en man som bygger ett torn och den andra om en kung som vill dra ut i fält mot en annan kung. Gemensamt för båda liknelserna är att Jesus...

läs mer

Vecka 4: Gud tar emot oss

Som kristna behöver vi ha en hög bild av sanning och äkthet om våra liv, speciellt i en kultur som ofta presenterar halvsanningar och lögner, i exempelvis reklam och politik. Detta pratar Jesus om i liknelsen om Farisén och tullindrivaren i Lukasevangeliet 18:9-14 där...

läs mer

Vecka 3: Gud lyssnar

Söndagens gudstjänst utgick från Lukas 18:1-8. Där läser vi liknelsen om änkan och domaren där änkan ber uthålligt och om domaren som ger hennes rätt endast för att han inte orkar med henne. Jesus avslutar liknelsen med att vår Gud som är nådefull och kärleksfull...

läs mer

Vecka 2: Gud älskar

Söndagens gudstjänst utgick från Lukas 15:1-10. Där läser vi två av Jesus liknelse som handlar om ett vilset får och ett borttappat mynt. I dessa båda liknelser blir det tydligt för oss att Jesus är den som söker efter oss och att han älskar oss syndare.Börja med att...

läs mer

Vecka 1: Gud förlåter

Huvudtexten i dagens predikan var hämtad från Lukas 7:36-50. Där läser vi om farisén Simon som bjuder hem Jesus. Dit kommer även en kvinna som var en ”synderska”. Hon söker upp Jesus och uttrycker sin kärlek och tacksamhet till honom för att hon blivit förlåten för...

läs mer